Google: Mobile First Indexing

Dnes som si v Search Console všimol hlášku u všetkých sledovaných webov o tom, že boli prepnuté na Mobile First Indexing. Dátum zmeny je uvedený 23. August.

Google vo vysvetľujúcom článku z roku 2016 píše, že väčšina ľudí vyhľadáva v ich vyhľadávači cez mobilné zariadenie. Samotný Google však doteraz na weby pri indexácii nahliadal skôr ako desktop, čo mohlo spôsobiť problémy v prípade, že mobilná verzia stránky obsahuje menej informácií než desktopová, pretože algoritmy Google-u nehodnotili stránku, ktorá sa zobrazovala mobilným návštevníkom.

Vyhľadávacie algoritmy Google-u začínajli koncom roka 2016 primárne používať na hodnotenie stránok ich mobilnú verziu. Šlo o postupný experiment, do ktorého Google nastupoval opatrne.

Teraz však už pravdepodobne prepol do Mobile First Indexing módu na 100%.

Niekoľko odporúčaní pre webmasterov:

  • Ak na webe využívate responzivitu (obsah a HTML je rovnaké pre všetky zariadenia), zmeny sa vás s najväčšou pravdepodobnosťou nedotknú a nemusíte na webe nič upravovať
  • Ak sa obsah stránok pre rôzne zariadenia líši, potom je potrebné dať si pozor a skontrolovať niekoľko vecí
    • Zobrazujte štruktúrované dáta pre všetky zariadenia. Overiť môžete týmto nástrojom.
    • Skontrolujte si súbor robots.txt (napríklad pomocou robots.txt testing tool) či dovoľuje prústup Googlebotovi.
  • Ak ste v Search Console overili len desktopovú verziu webu, pridajte aj tú mobilnú.
  • Ak máte len desktopové stránky, indexácia by mala prebiehať v poriadku, napriek tomu, že sa bude na indexovanie využívať mobilný user agent.

Celú správu si môžete v origináli prečítať tu: https://webmasters.googleblog.com/2016/11/mobile-first-indexing.html

Tento článok pochádza zo staršieho blogpostu z roku 2018. Bol zverejnený na webe, ktorý je súčasťou konsolidácie pod Online.sk