Rozhovor: Michael Bereslavsky aka Domain Magnate

Prinášam vám rozhovor s domainerom, ktorému sa podarilo vybudovať úspešný online biznis. Ide predovšetkým o motiváciu pre nových nadšencov a ukážku malej časti toho, čo sa na internete dá za účelom dosiahnutia zisku podniknúť. Ak sa vám článok páči a radi by ste videli ďalšie podobné, budem rád ak mi napíšete mená konkrétnych ľudí, ktorí vás zaujímajú.

Teraz už ale sľúbený rozhovor. Na moje otázky odpovedal Michael Bereslavsky aka Domain Magnate.

Zdravím ťa Michael. Na začiatok sa trochu predstav.

Ahoj Martin. Volám sa Michael Bereslavsky a žijem v Izraeli. Vačšinou som v online svete známy ako DomainMagnate, čo je vlastne môj nick na všetkých doménových a webmaster fórach.

Skús prosím popísať tvoj súčasný biznis. Na čom je postavený, a v princípe, ako dnes zarábaš online? Robíš popritom aj nejaký offline biznis?

Môj hlavný biznis je momentálne v nakupovaní, predávaní a sprostredkovaní vysoko ziskových webov. Na weby som sa začal zameriavať pred niekoľkými rokmi, keď domaining prestal vynášať. Väčšinou sa snažím nájsť kvalitné a zabehnuté stránky, ktoré zarobia minimálne pár stovák dolárov mesačne za dobrý peniaz, a neskôr ich vylepšujem. Ide mi predovšetkým o zlepšenie monetizácie a zvýšenie kvality obsahu, kvôli ziskovosti a návštevnosti z vyhľadávačov. Obvykle ide o stránky, ktorých väčšinu ziskov generuje AdSense, mám však aj affiliate weby s rôznorodou témeatikou, predovšetkým forex. Takisto weby predávam, a predaje sprostredkuvávam. Mám pár overených kupujúcich, ktorí odomňa kúpili mnoho stránok, sú s nimi spokojní a a majú záujem o ďalšie. Mám aj svoj blog, kde občas píšem moje tipy a novinky - www.domainmagnate.com.

Skúsil som viacero foriem offline podnikania vrátane importu, ale veľmi to nevynášalo. V podstate stále hľadám príležitosť ako prísť k dobre fungujúcemu offline biznisu, ale je to úplne iné ako v online svete.

Pamätáš sa, ako a kedy si začal? Domény sú celkom známe tým, že ide o investíciu s nízkou likviditou a často je potrebné domény držať dosť dlho na to, aby priniesli očakávaný zisk. Začal si rovno s doménami?

Začal som v roku 2005, keď som sa chcel naučiť zarábať peniaze online. Bol som chudobný študent, ktorý mal tak tisíc až dvetisíc dolárov na začiatok. Veľmi rýchlo som väčšinu peňazí rozhádzal na rôzne kurzy, a iné produkty, ktoré zaručovali že ma to naučia, ale nikdy to v skutočnosti nefungovalo.
Kúpil som aj zopár domén a rozbehol na nich stránky, ktoré som často updatoval a nahodil som tam nejaké reklamy a affiliate programy. Prvých pár mesiacov som na AdSense zarobil len pár dolárov, ale po chybách, množstve čítania a diskusie s inými úspešnými webmastermi sa mi začalo dariť lepšie, a moje weby sa dvíhali zo zeme, a začali robiť skutočné peniaze. Rýchlo som sa naučil robiť weby, ktoré dosahovali výborné umiestnenia v google, a zarábali na AdSense. Najprv to bolo pár dolárov denne, potom 10, neskôr 50, 100, 200 a onedlho takmer 1000 dolárov za deň. Potom ale prišiel update google algoritmov, a veľa mojich webov stratilo návštevnosť. Google ich deindexoval, a zisk upadal.

V podstate som musel začať od začiatku. Po prieskume svojích možností som sa rozhodol zistiť viac o domainingu. To bolo niekedy v roku 2007. Na začiatok som za časť peňazí nakúpil doménový odpad a preplatil skutočnú hodnotu u niekoľkých lepších domén. Rýchlo som však zistil, ako profitovať z cenových rezerv u domén, takže som začal kupovať a predávať (flipping). Kúpil som množstvo CVCV.com, generických a geo domén a následne som ich predal na DNFóre a podobne, so ziskom obvykle viac ako tisíc dolárov, u niektorých domén takmer 10 000. Veľa som investoval aj do LLLL.com domén, a v určitom období som vlastnil viac ako 3000 domén. Rok 2008 bol stále dobrý čo sa týka domén. V tom čase som na doménach slušne profitoval http://www.domainmagnate.com/2008/08/01/domain-magnate-reports-50k-in-july-revenues/

Na moje prekvapenie, najväčšou chybou bolo, že som väčšinu domén nepredal rýchlo. Chcel som si ich nechať, budovať portfólio s presvedčením, že ceny v budúcnosti porastú do nekonečna, pretože domény sa vypredávajú a stále viac ľudí používa internet. Rok 2009 však už nebol pre moje investície ani zďaleka taký dobrý. Dopyt a s ním aj ceny domén značne klesli, čo spôsoilo stratu peňazí v mojích LLLL investíciách, podobne ako aj u ostatných domén.

Mal som však aj nejaké weby generujúce zisk a na ďalších som v tom čase pracoval, takže s klesajúcimi možnosťami v domainingu som sa rozhodol zamerať na stránky a väčšinu domén som predal alebo dropol. Momentálne stále kupujem domény, no predávam ich už len zriedkavo. Nie je to však taká významná časť môjho biznisu, akú tvoria stránky.

Môžeš mi prezradiť, koľko domén momentálne vlastniš?

Menej ako 300, z toho viac ako 100 sú aktívne webstránky. Niektoré z nich mi mesačne zarábajú viac ako 1000 dolárov, kým tie menej ziskové len pár dolárov mesačne.

O aké domény väčšinou ide?

Väčšinou sú to generické .com domény, geo domény a niekoľko krátkych domén. Mám tiež veľa .net, a .org domén a zopár .ca. Dnes už kupujem len jednoslovné .net, .org a .com domény pre development.

Máš svojho obľúbeného registrátora? Ktorého by si odporúčil?

Svoje domény mám rozsypané medzi viacerými registrátormi, ale takým mojím hlavným je Fabulous.com. Používam aj name.com, namecheap, godaddy, dynadot a pár ďalších.

Tvoj najvýznamnejší predaj? Prezraď aspoň cenu, alebo range, a ak to je možné, tak aj doménu.

Môj najväčší predaj bola pravdepodobne stránka, ktorú som kúpil za 650 dolárov. Trochu som ju vylepšil, pridal pár backlinkov, a ziskovosť poriadne vzrástla. O rok neskôr som ju predal za 20 000 dolárov. Bolo veľa rýchlejších a ziskovejších predajov, ale toto bol jeden z mojích prvých serióznych predajov stránok, ktorý mi ukázal, aký veľký potenciál tu je a tiež, aké podstatné sú dobré kontakty. Veľmi výhodný deal pre mňa bola aj jedna z mojích prvých stránok, ktorú som kúpil v roku 2008 za 4500 dolárov, a dodnes mi zarobila viac ako 50 000.

Ktorá predajná platforma pre teba funguje najlepšie? Kde najviac predávaš?

Čo sa týka predaja stránok, väčšinou sú to privátny kupujúci (a kontakty na nich), ale Flippa je tiež fajn. Keď príde na predaj domén, najviac predávam na fórach. Oproti ostatným domainerom som nemal toľko šťastia pri predaji koncovým užívateľom, a väčšinou profitujem z cenovej rezervy na reseller trhu.

Poskytuješ svoje služby aj klientom?

Môj biznis je založený primárne na mojich stránkach a doménach, popritom ale pracujem aj pre pár klientov. Ponúkam svoje služby ako kupujúcim tak predavajúcim. Pomáham kupujúcim nájsť vhodné stránky podľa ich kritérii pre investovanie, a sprostredkuvávam predaj vysoko ziskových stránok pre ich majiteľov. Ak by si chcel investovať do ziskových webstránok, alebo také máš na predaj, kľudne ma kontaktuj(alebo ktokoľvek z tvojích čitateľov) s ďalšími detailmi na adrese contact at domainmagnate dot com.

Ďakujem ti za rozhovor Michael. Ak Chceš niečo dodať, nech sa páči, inak vďaka za tvoj čas a ochotu. Prajem ti všetko dobré v osobnom živote aj v biznise.

Vďaka Martin. Dúfam, že sa návštevníkom bude rozhovor páčiť a niečo si z neho odnesú.