web3

V posledných 12 - 18 mesiacoch sa asi aj vy stále častejšie stretávate s pojmom web3. Málo ľudí si však pod ním vie predstaviť niečo konkrétne.

Najčastejšie skloňované sú asi kryptomeny, NFT a ENS - teda decentralizovaný krypto ekosystém.

Čo sú kryptomeny rozoberať nebudem a to či dávajú zmysel, si musí zodpovedať každý sám. Za mňa idea zmysel dáva, jej implementácia v aktuálnych formách o niečo menej, ale je fajn že sa tento ekosystém vyvíja a posúva. Jedine tak sa môžeme dopracovať k funkčnému riešeniu, ktoré si nájde uplatnenie a využitie širokou verejnosťou.

NFT

V plnom znení tzv. Non Fungible Token, alebo aj nezameniteľný token je vo svojej podstate čokoľvek z čoho vieme odvodiť digitálny odtlačok a uložiť ho do blockchainu. Najčastejšie teda obrázky, videá, zvukové záznamy, alebo súbory akéhokoľvek typu.

Prečo si ľudia kupujú obrázky za (sta)tisíce dolárov? Dôvod je jednoduchý. Flex. Chcú zachytiť trend, byť videní a eventuálne popri tom zhodnotiť svoju investíciu. Nie je preto asi prekvapením, že často ide o celebrity a internetových podnikateľov. Netreba však zabúdať na to najpodstatnejšie. Ide o ekosystém, kde nikto nič negarantuje. Preto si vždy urobte vlastný research a investujte len toľko peňazí, koľko si môžete dovoliť relatívne komfortne stratiť.

Celý ekosystém je veľmi mladý a vyvíja sa za behu. Preto sa často objavujú diery, ktoré sa tí šikovnejší snažia využiť vo svoj prospech. Opatrnosť je tu preto dôležitejšia než kdekoľvek inde.

Nezabudnite. Ak sa niečo zdá byť príliš dobré na to aby to bola pravda, pravdepodobne ide o podvod.