Životný cyklus gTLD domén

Či už s doménami obchodujete, podnikáte online, alebo máte svoj blog na vlastnej doméne, mali by ste poznať niekoľko fundamentov, ktoré sa domén a vás ako majiteľa priamo týkajú. Jedným z nich je nepochybne životný cyklus domén. 

Pozrime sa na typický životný cyklus gTLD* domén. Pre lepšiu predstavu je tu obrázok z oficialneho webu ICANNu 

Životný cyklus gTLD domén
  • Na začiatku je celý namespace, akákoľvek momentálne voľná kombinácia 63 znakov (písmena, čísla, a pomĺčky) pre vašu doménu.
  • Registrujeme novú doménu. Registrátor má určitý krátky čas na zrušenie registrácie - budú mu vrátené náklady na registráciu, resp. za registráciu platiť nebude. 
  • Doména je registrovaná, plynie čas na ktorý bola registrovaná.
  • Obdobie, na ktoré bola doména registrovaná po roku, dvoch [...10] vyprší, a je tu možnosť buď doménu obnoviť, alebu nechať expirovať. Pri obnovení sme zas v rovnakom stave ako doteraz, doména je registrovaná do dátumu expiráci.
  • V prípade že sme doménu neobnovili, táto expiruje, resp. mení sa jej stav a vstupuje do obdobia kedy ju je možné stále obnoviť. Doména vo väčšine prípadov zostáva zaznamenaná v zone file, teda je stále prístupná a po jej zadaní do prehliadača prebehne DNS preklad v poriadku.
  • Do stavu Redemption Grace Period sa doména dostane ak ste ju v predchádzajúcom období neobnovili. Tu je však už zmazaná zo zone file, a cez takúto doménu na web nepristúpite. Stále však je váš registrátor oprávnený túto doménu záchraniť pred úplným zmazaním z registra.

Ak vaša doména nebola stále obnovená, máte smolu. Bude zmazaná v najbližších (5) dňoch, každopádne, v tomto období vám už doména nepatrí, nemáte možnosť ju žiadnym spôsobom obnoviť.

Prečo doména v stave Redemption Grace Period nemusí byť uvoľnená?

Zoznamy domén v Redemption Grace Period, a veľmi často už aj expirovaných domén spracovávajú tzv. dropcatcheri, alebo po našom odchytávači, ktorí sú nejakým spôsobom viazaní s určitým registrátorom (napr. SnapNames - Moniker). Každá z týchto domén je dostupná na backorder, a ak niekto prejavil o danú doménu záujem (zaviazal sa po úspešnom odchyteni zaplatiť), tak registrátor využije svoje právo na nezmazanie domény a doména je dostupná u dropcatchera buď v aukcii alebo je rovno vaša, ak ste boli jediný záujemca.

Poznámky

gTLD - generic Top Level Domain