Otázka, ktorá ma vždy zaujímala a dodnes zaujíma. Aké sú vyhody a nevýhody oboch riešení? Pokúsim sa zhrnúť všetko, na čo som počas desiatich rokov prišiel.
Okrem iného sa pozriem na to, ako vlastne subdoména WWW vznikla, aký je jej historický význam, a aký ma význam dnes. Pozrieme sa na populárne weby s vysokou návštevnosťou u nás aj v zahraničí a zistíme, aký variant využívajú.
História WWW
V internetovom praveku (ak budeme brať ako dátum vzniku Internetu rok 1983, tak po roku 1983), slúžil internet na výmenu dát v rámci rôznych služieb (email, FTP, telnet, gopher, ...) a www (world wide web) bol len jednou z nich. Navyše, v týchto časoch ešte veľmi málo využívanou službou. Pôvodná myšlienka bola oddeliť tieto služby na jednotlivé subdomény a pre world wide web sa ujala subdoména www.
Je však subdoména www niečím výnimočná? Je to subdoména ako každá iná, či už ide o plnohodnotnú subdomnénu alebo CNAME alias. Jej špeciálny význam spočíva v tom, že veľká časť populácie si stále spája internet a internetové stránky s doménami v tvare www.domena.tld. Je to zaužívaný zvyk, ktorý vznikol v dobe, keď ste požadovaný web našli len na subdoméne www, zatiaľ čo na samotnej root doméne prístupný nebol.
Dnes je situácia iná. Postupom času si ľudia začali uvedomovať, že písať, no predovšetkým (obzvlášť v angličtine) vyslovovať pred samotnou doménou ešte 3 krát W a bodka je zbytočne zdĺhavé a zbytočné, pretože domény môžeme s učitými úpravami konfigurácie využívať aj samostatne, bez prefixu www.
Z odstraňovania www prefixu sa postupne stal predovšetkým kvôli pohodlnosti trend a dnes už väčšina domén odpovedá na obe verzie (s www prefixom aj bez neho), čo je ideálnym riešením. Otázkou však zostáva, ktorý variant používať ako primárny.
Aké sú výhody používania WWW prefixu v URL?
- subdoména umožňuje oddeliť cookies jednotlivých subdomén
- časť internetových užívateľov pristupuje na web dogmaticky, s použitím prefixu www. Mnohí sú na www jednoducho zvyknutí.
Aké sú výhody používania root domény bez WWW?
- kratší zápis adresy webu, kratšie a prehľadnejšie odkazy.
- jednoduchšia a kratšia adresa na vyslovovanie (významne kratšia predovšetkým v angličtine)
- Google Chrome v nových verziách www prefix nezobrazuje, aj keď pristupujete na stránky s prefixom
- lepšie možnosti využitia domény v rámci brandingu
WWW a vyhľadávače
Či už si to chceme priznať alebo nie, webové prezentácie tvoríme často nie len pre reálnych, živých užívateľov. Pri tvorbe myslíme aj na to, ako budú web indexovať a hodnotiť vyhľadávače a čo nám naše rozhodnutia a voľby vo vyhľadávaní prinesú.
Čo sa týka doménového prefixu WWW, vyhľadávače s majoritným podielom na trhu na samotný fakt, či používate doménu s prefixom alebo bez nehľadia. Aspoň podľa vyjadrení poverených. Dôležitá je však konzistentnosť. Ak raz začnete používať domény bez www, mali by ste to tak robiť vždy. Obsah by mal byť dostupný vždy len na jednej verzii, tú druhú môžete na tú správnu presmerovať.
Používajú najnavštevovanejšie weby WWW?
Pozrime sa na niekoľko reálnych príkladov z praxe veľkých webov.
Vyhľadávače
Google, Bing aj Yahoo používajú www. DuckDuckGo www v adrese nemá.
Sociálne siete
Sociálne siete sú technologickými ťahúňmi internetu. Prevažuje používanie www, nájdu sa však aj výnimky. Facebook aj Instagram používa prefix www., zatiaľ čo Twitter nie. Nedávno predaný Tumblr má pred doménou, podobne ako Facebook, Reddit a Pinterest www.
Spravodajské weby
Huffington post, New York Times, Fox News aj NBC News používajú www. Výnimkou medzi veľkými spravodajskými webmi je CNN. Tí používajú subdoménu edition.
Slovenské weby
V rámci troch slovenských najnavštevovanejších portálov používa Azet, Sme aj Zoznam www. Klasiku rovnako používa napríklad Bazoš, Heuréka, alebo Markíza. Najväčší retaileri Alza a Mall rovnako www.
Variant bez www využíva napríklad Refresher.
Z vyššie uvedeného je vidieť, že etablované média, ktoré pôsobia na trhu dlhodobo zachovávajú, dalo by sa povedať, konzervatívne riešenie.
Medzi novšími webmi, ktoré vznikli po roku 2010 už nájdeme mnoho takých, ktoré www z adresy vypustili.
Ktorú možnosť si vybrať?
Výber je na vás. Je potrebné podčiarknúť, že nejde o výber medzi lepším a horším, ale skôr je to otázka imidžu a vnímania webu - hoci aj to je už s postupným nezobrazovaním www postupom času irelevantné. Dôležité je, že vám nehrozí žiadny problém ani postih, nech už použijete ktorúkoľvek z možností. Hlavne si dajte pozor na konzistetnosť a správne presmerovanie druhej verzie.
Ak viete, že budete chcieť využívať určitú subdoménu na hostovanie statického obsahu, v rámci ktorého nechcete posielať cookies, zvážte www. Všetko ostatné by malo byť v každom prípade v poriadku.